تراز چیست؟

علی بیدرام
16 آذر, 1402
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه

این ابزار برای کنترل افقی و عمودی بودن سطوح مختلف به کار می‌رود. انواع پیشرفته‌ی آن علاوه بر کنترل شیب سطوح برای اندازه‌گیری زوایای خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین از دیگر کاربرد های آن می‌توان به اندازه‌گیری و کنترل هم‌ محوری، هم سطحی، مستقیمی، تختی و توازی اشاره کرد. این وسیله در طول‌های مختلفی ساخته می‌شود که هرکدام برای کار خاصی مناسب هستند. در کارهای حرفه‌ای معمولا از ابزارهایی با طول بیشتر استفاده می‌کنند چون دقت تشخیص آن‌ها بالاتر است. تراز انواع مختلفی دارد که هرکدام دارای ویژگی‌های خاصی هستند. اما به ‌طورکلی می‌توان آن را در دو نوع مدرج و غیر مدرج دسته بندی کرد. روی کپسول انواع مدرج همان طور که از نامش پیداست درجه‌بندی شده و علاوه بر کنترل شیب سطوح قابلیت نمایش میزان انحراف را دارد و قابل تنظیم است. اما انواع غیر مدرج درجه بندی ندارند و ملاک تشخیص افقی یا عمودی بودن سطوح در آن‌ها قرار گرفتن حباب در وسط استوانه است.

تراز آیسون طرح کپچر

اجزای تشکیل دهنده‌ی تراز

  • بدنه ( قاب ) : به عنوان پوششی برای سایر اجزا است و معمولا از آلومینیوم، چدن، پلاستیک و چوب ساخته می‌شود. جنس بدنه اهمیت زیادی در میزان مقاومت ابزار دارد. قسمت پشتی نوع چدنی را به ‌خاطر قرار دادن آن روی سطوح گرد به صورت جناقی می‌سازند.
  • ویال ( کپسول ) : این قسمت برای نگهداری مایع تراز است و در دو نوع ثابت و قابل تنظیم وجود دارد. مایع داخل این کپسول باید غلظت کمی داشته باشد و به دیواره‌ی محفظه نچسبد و آن را تر نکند. همچنین این مایع نباید تحت هیچ شرایطی تبخیر شود. به هین دلیل از ترکیب اتر و الکل تشکیل می‌شود.
  • محافظ استوانه : این قطعه روی کپسول‌ها قرار می‌گیرد و آن‌ها را در برابر ضربه محافظت می‌کند و مانع شکستنشان می‌شود. معمولا این محافظ را از شیشه یا طلق می‌سازند که نوع طلقی نسبت به شیشه‌ای مقاوم‌تر است.
  • پیچ‌های اتصال : قطعات مختلف این ابزار توسط پیچ‌های اتصال به بدنه و سایر اجزا وصل می‌شوند.
  • پیچ تنظیم : این پیچ برای تنظیم جهت کپسول در ترازهای مدرج وجود دارد و برای تغییر جهت آن به کار می‌رود. انواع غیرمدرج دارای کپسول ثابت و فاقد پیچ تنظیم هستند.
تراز آیسون طرح آینه ای

متداول ترین نوع تراز:

تراز کلاسیک:

تراز کلاسیک یک نوع تراز دستی می باشد، که برای امور ساختمانی مانند چیدن دیوار مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع ابزار کاربردی، در همه ی محیط‌ های ساختمانی دیده می ‌شود و جزء محبوب ترین نوع آن می باشد. دارای بدنه ای از آلومینیوم و یا پلاستیک می باشد و دو و یا سه کپسول دارد. همچنین دقت داشت باشید که این تراز دارای ضربه گیر نیز می باشد.

تراز آیسون

تراز تورپدو:

این نوع از تراز، برای مشاغل کوچکی مانند آویزان کردن تصاویر دیواری و قفسه ها یا کار در مکان های کوچک مانند کار در تأسیسات لوله کشی مورد استفاده قرار می گیرد و ویال ها دارای قابلیت مشاهده از جلو و یا بالا هستند و می توانند سطح عمودی و افقی را نشان دهند. بعضی از این مدل ترازها، دارای آهنربایی برای اتصال به لوله های فلزی چراغ داخلی برای راحت تر خواندن حباب هستند.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.